Bilim Komitesi

 

Bilim komitesi" Sürdürülebilir İnsanlık " teması bağlamında insanoğlunun gelecek yüzyılda nerede, nasıl, hangi koşullar altında yaşayacağını inceleyecektir. Komitenin amacı insanlarda farkındalık oluşturmak ve Uzay'a olan merakı teşvik etmek, varolan düzenin işleyişi hakkında bilgi edinmek ve Uzay’da var olabilecek muhtemel yaşam ile ilgili sorular sormaktır. Uzay'da yaşam var mı sorusunu sorarak çıktığımız bu serüvende Dünya’da ve ötegezegenlerde, özellikle güneş sistemimizde Dünyadan sonra yaşam izlerinin bulunma ihtimali en yüksek gezegen Mars  üzerinde, sürdürülebilir bir yaşam modelinin imkanı kısa ve uzun vadeli planlamalar yapılarak tartışılacaktır.

Dünya ile ilgili olan bölümde gezegenin coğrafi, fiziksel ve kimyasal özellikleri; gezegenin insanoğlunun biyolojik yapısıyla uyumu incelenecektir. Dünyadaki kaynakların tahmini tükenme süresi üzerine grafik okumalar yapılıp karşılaşılabilecek afetlerin tartışılması hedeflendmektedir. İnsan ırkının sürdürülebilirliği için karşılanması/sağlanması gereken koşullar belirlendikten sonra kısa vadede insanın uzayda kuracağı yerleşim birimlerinin tasarımı; giyilebilir teknoloji, IoT gibi güncel teknolojiler ile bu tasarımın şekillendirilmesi; bu aşamada temel ihtiyaçların temininin nasıl olması gerektiği ve bizleri kolonileşmenin olacağı istikamete taşıyacak olan aracın barındırması gereken özellikler ile ilgili çözüm önerileri sunulacaktır.

Mars’ta kalıcı bir medeniyet kurma gayesi, Mars’a gönderilen robotlar ve elde edilen araştırma sonuçları incelenerek atmosfer, su kaynağı araştırmaları, hammadde ve element araştırmaları; insanın anatomik, morfolojik yapısının gezegen üzerinde geçirebileceği değişimler masaya yatırılacaktır. Ekosistemin insana göre dizayn edilmesi ve yahut insanın uzaya adapte olma koşulları üzerine Marsta yeni bir düzen kurulması, Mars’a ilk gidecek koloni neslini kimlerin oluşturması gerektiği, Mars’a embriyo taşınması, oluşabilecek mutasyon örnekleri ve tedavileri hakkında konuşulması planlanmaktadır. Böylece farklı ütopyalar üzerinden her olasılık bilimsel veriler ışığında incelenme fırsatı bulacaktır.

 

Komite Gündemi:

 

·         Güneş sisteminde Dünya

·         Dünyayı diğer gezegenlerden ayıran temel faktörler

·         Dünya'nın sonunu getirebilecek felaket teorileri ve çözüm önerileri

·         İnsanoğlunun Adaptasyon Sınırları

·         İnsanın Yerçekimsiz Ortamda Karşılaşabileceği Biyolojik Farklılaşmalar

·         Uzayda kısa vadeli yaşam planlaması

·         Uzay İstasyonu

·         Mars’ın Özellikleri

·         Marsa gönderilen keşif Roverları

·         Marsta Terraform

·         İnsan türünün Mars’a adaptasyon

·         Mars’a Embriyo Taşınması

  •         Giyilebilir Teknoloji'nin Uzayda Kullanımı

 

 

 

 

Komite Danışmanları:

Mentör: Birkan Açıkgöz

Akademisyen: Dr. Enis Doko

Araştırma Görevlisi: Rıza Kalyoncu

 

bilimlogo